Trabzonspor Taraftarları Kuzuya Döndü Tıpkı Toplum Gibi! Arada Tepki Olmalı….

Trabzonspor, Kasımpaşa maçında da 3-2’lik skorla mağlup oldu. Üst üste alınan mağlubiyetler sonrasında Trabzonspor taraftarları dün stadyumda bazı tepkiler gösterdi. Günebakış spor yorumcusu Halil Şanlı, bu durum hakkında değerlendirmelerde bulundu. Şanlı, “Şu anda gözlemlediğimiz durum, Trabzonspor taraftarının geçmişteki tutumları ile günümüzdeki tutumları arasında belirgin farklılıklar olduğunu ortaya koymakta. 90’lı ve 80’li yıllardaki Trabzonspor’a olan sevgi ve hassasiyet, şu anki neslin bakış açısından oldukça farklı. Özellikle 2000’li yıllardan sonra, Trabzonspor taraftarının kulübe olan hassasiyetini koruyamadı. Mesela, Sadri Şener’in 2008’de kulübü sarsan bir olayda tepkisini ortaya koymadılar. Bu durum, tribünlerde beklenen hassasiyetin kaybolduğunun o dönemden başladığını gösteriyor zaten.”
Trabzonspor Taraftarları Eskisi Gibi Değil…Hassasiyet kaybının toplumun her alanında olduğunu vurgulayan Şanlı, “Toplumun genelinde görülen bir eğilim olan sivil toplum örgütlerinin zamanında herhangi bir olaya karşı sokaklara inip medeni bir şekilde tepkilerini ortaya koyması, bugün maalesef kaybolmuş bir durumdur. Trabzonspor taraftarının da bu genel eğilime uyduğu görülmekte ve geçmişteki hassasiyetini kaybetti” dedi.
Şanlı, “Ben daha önceki videomuzda söyledim zaman zaman oyunculara tepki olsun diye Mehmet Ali Yılmaz Tesislerine gidip orada antrenmanlarda tel örgüler kenarından takıma ıslıklı protesto edenleri özlüyorum, taşkınlık yapmadan bu tür protestoların yapılmasının doğru olduğu kanaatindeyim. Gerçekten de tribündeki tepkilerin bir zamanlar olduğu gibi net bir şekilde gösterilememesi ve Trabzonspor sevgisinin yitirilmiş olması, düşündürücü bir durum. Bu durumun değişmesi için, tribünlerde etkili olan kişilere yöneltilen eleştirilerin ve taleplerin daha açık bir şekilde ifade edilmesi gerekmektedir.”
Trabzonspor’un Görüntüsü Kuzu Gibi…Tecrübeli yorumcu Sindirilmiş toplumların duyarsızlaştığı ve hassasiyetini kaybettiği bir gerçek. Bu nedenle, toplumun her kesimi ve her alanda, herhangi bir olaya karşı tepkilerini açıkça ifade etme ihtiyacı vardır. Sindirilmiş toplumlar iyi değildir, duyarsızlaşır hassas hassasiyetini kaybeder böyle toplumlar kuzu gibi olur. Kuzu gibi bir toplum istemiyoruz ama bugün Trabzonspor taraftarının görüntüsü budur