UNESCO, “Ebelik” Mesleğini Somut Olmayan Kültürel Miras Değerler Listesine Ekledi

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü Radyo/TV Birimi tarafından planlanan ve yürütülen televizyon programının konuğu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Songül AKTAŞ oldu.
Ebelik mesleği hakkında konuşan Doç. Dr. AKTAŞ, “ Türkiye’de ebelik eğitimi; Cumhuriyet öncesi ilkokul sonrasında, Cumhuriyet döneminden sonra ise ortaokul sonrasında, 1978’lerde Sağlık Meslek Liseleri tarafından verilmiştir. İlk defa 1996 yılında, Lisans Programı; 2003 yılında Lisansüstü Programı ve 2013 yılında da Doktora Programı eğitim vermeye başlamıştır.” dedi.
EBELİK, UNESCO TARAFINDAN KORUMA ALTINA ALINDIProgramda, ebeliğin önemine dikkat çeken Doç. Dr. Songül AKTAŞ, “Aralık ayında UNESCO, ebelik mesleğini Somut Olmayan Kültürel Değerler Miras Listesi’ne almıştır. Almanya, Kazakistan, Kıbrıs gibi belli ülkeler, bu oluşuma öncülük ederek mesleğin korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına yardımcı olmuştur.
UNESCO Somut Olmayan Kültürel Değerler Miras Listesi; maddi değeri olmayan, mesleğe özgü bilgi, beceri ve kültür birikimi olan değerleri ortaya koymaktır. Ebelik de bu değerleri taşıyan ve yaşayan bir hazinedir.” şeklinde konuştu.
EBELİK, GÜVEN ESASLI BİR MESLEKTİRÖğretim Üyesi Doç. Dr. Songül AKTAŞ, ebeliğin temel bileşenleri hakkında “Ebelik; bilim ve sanatın birleştiği, ruh ve etik değerler üzerine temellenmiş profesyonel bir sağlık disiplinidir. Ebelikte, üç önemli bileşen bulunmaktadır.
Bunlardan birincisi; bilime dayalı akıl yani kanıt temelli bilgiler ve araştırmalardır. İkincisi; muayene eden, şifa ve güven veren el becerisidir. Üçüncü bileşen ise kalptir. Kalpteki merhamet, sevgi, şefkat çok değerli unsurlardır. Ebelik, toplumda güven esaslı bir meslektir.” dedi.