Usta İsimlerden Trabzonspor Değerlendirmesi!

Ankaragücü karşısında alının 3 puanın başarı olarak göründüğünü söyleyen usta yazarlar, “Farklı bir bakış açısından da bu ağır, yavaş, temposuz, kurgusuz oyunla nereye kadar gidilir?” yorumunda bulundu
Avcı, sistemi değiştirmeli!İSKENDER GÜNEN (SABAH)
Bazı maçlar var ki oynanan oyundan çok alınması gereken puanlar sizin için daha öne çıkar. Aynen dünkü maçta olduğu gibi… Rakibin taraftarından yoksun olduğu bir maç olarak düşünülmesi lazım. Yani koşullar sizin için son derece uygun. Ama ortaya konan oyun için olumlu düşüncelerimiz ne yazık ki yok.
Maç 2. bölgede oynanan bir yapıdaydı. 30. dakikaya kadar her iki kalede de gol pozisyonu ve sayısı sadece 1’di. Orta alandaki pas hatalarının üst düzeyde olduğu ve 3. bölgede üretkenlikten uzak bir yapı gördük. Orta alanda Mendy ve Berat oyunun savunma tarafında varlar ama top kendilerine geçtiğinde yana ve geriye pas sayıları çok fazla. Bu da 3. bölgede üretkenliği önleyen en büyük etken. Bir de Larsen ve Eren, savunmanın iki kenar oyuncusu ofansif anlamda katkı yapmadığında önde Onuachu yalnızları oynayan bir adam oluyor. Ceza alanı içerisinde Onuachu’nun buluşturulduğu top sayısı ne yazık ki yok. Eğer Onuachu gibi top saklama becerisi olan, hava toplarında üstün bir oyuncunuz varsa sistemi değiştirmek zorunluluğunuz vardır. Görünen o ki bu sistemle Onuachu ne yaparsa yapsın ceza alanı içerisinde topla ne yazık ki buluşamıyor. Atılan gol ise rakibin sağ kenarında oynayan Atakan’ın kaptırdığı top ile geldi. Bana göre sezon başından beri yararlanılamayan ama katkı yapabilecek yeterliliği olan Fountas’ın getirdiği topla Visca ağları buldu. İkinci yarıya 3 puanla başlamak moral ve motivasyon için son derece önemli ama oynanan oyundaki sorunları görüp bundan sonraki maçlarda çözüm üretmek çok daha mühim.
Soru işaretleri!REHA KAPSAL (Fotomaç)
Trabzonspor, Ankara deplasmanında ama Ankaragücü seyirci cezası aldığı için tribündeki Trabzonspor taraftarının enerjisiyle sanki iç sahada oynuyormuş gibi bir görüntü vardı.
Tribünde deplasman taraflarını hissetmeyen Trabzonspor…
Benkovic ve Baniya yetersiz… Mendy ile Berat uyumsuz ve ikisi bir arada olmuyor…
Top ayağında bordo-mavililer hücum aksiyonu gerçekleştiremiyor.
Savunmadan pas yerine devamlı uzun toplarla Onuachu ile oynamak doğru değil…
Top rakipteyken ön alan presi, top Trabzonsporlu oyuncuların ayağındayken de kaptırıldığı yerde karşı pres anlayışı çok zayıf.
Maçın ilk devresinde Onuachu, Visca, Fontas, Bakasetas rakip cesa zahası içinde birer kez topla buluştular. Ve rakip ceza sahası içine kalabalık giremeyen etkisiz hücum görüntüsü var…
Bordo-mavililer 1-0 öne geçtikten sonra ilk devrenin bitimi ve ikinci yarının tamamında neredeyse skoru koruma oyununu tercih etmesi tabiiki bir büyük takım oyunu kesinlikle değil…
Sahada Trabzonspor galip gelmesine rağmen, bordo-mavililerde maçın yıldızı olacak bir oyuncu söyleyebilir miyiz; bu soru işareti!..
Trabzonspor galip gelmesine rağmen her hafta oyunu geriye gittiği gibi, bordo-mavili taraftarlar da bu oyundan memnun mu, bu da ayrı bir soru işareti!..
Abdullah Avcı’nın şu andaki tercihi oyun ve oyuncu geliştirmek değil, maçı kazanmak üzerine olduğu açıkça görülüyor. Bu açıdan bakıldığında alınan üç puan başarı olabilir ama farklı bir bakış açısından da bu ağır, yavaş, temposuz, kurgusuz oyunla nereye kadar gidilir? Aynı zamanda gelecek sene için de gerekli temellerin oluşması gerekiyor.
Ancak şu ana kadar saha içi yapısal bozuklukların da devam ettiği net şekilde görülüyor. Bütün bunlara çare bulacak kişi de Abdullah Avcı’nın kendisi, başkası değil.
Oyun keyifsiz ama…ERMAN ÖZGÜR (FANATİK)
 
Trabzonspor topu öne oynamaya çalışıp kaybettikçe öne oynamak için daha seçici davranmaya başladı. Gerçi Mendy’nin orta sahaya geçişi ve beklerin öne oynama becerilerinin eksikliği ile geriden oyun kurmakta her zamankinden fazla zorlandığı için rakip sahaya geçişi daha zor oldu ve oyun ilk yarı özelinde çoğu zaman tıkandı. Fountas’ın getirdiği ve Eren’in dışarı attığı top dışında, Ankaragücü’nü hazırlıksız yakaladığı tek pozisyonda Bakasetas’ın vuruşunu tamamlayan Visca ile öne geçerek oyun iyi olmasa da skoru alan taraf olarak soyunma odasına gitti.
Doğru savunma…
İkinci yarının başında Ankaragücü’nün çok oyuncu ile gelme çabasına Trabzonspor mesafeyi daraltıp, yardımlaşarak ve savunma disiplininden taviz vermeyerek karşılık verdi. Uğurcan’ı rahatsız etmeyen birkaç pozisyon haricinde net fırsat vermeyen Trabzonspor, Onuachu’ya direk oynayarak bu oyuncunun indirdiği toplarla da Ankaragücü’nün baskısını kırmayı başardı. Kontrollü ve sakin kalan Trabzonspor Onuachu ve Enis ile ikinci gol şanslarını kullanamadı. Yine de önemli eksiklerine rağmen seyircisiz oynamanın da avantajı ile attığı golün kıymetini bilerek kazandı Bordo-Mavililer. Çok mu keyifli bir futbol oynadı? Hayır. Fakat dağınık görüntüden oturaklı ve kazanan bir takıma mı dönüşüyor? Evet. Doğru zamanda gelen teknik direktör değişikliği ile toparlanan Trabzonspor, ilk 3 için şu an en önemli aday olduğunu da hissettirdi.