Vali Yıldırım Trabzon’un Asayiş Raporunu Açıkladı! Kaçakçılıktan Siber Suçlara, Listede Her Şey Var…

Trabzon Valiliği tarafından 2023 yılı asayiş değerlendirme toplantısı düzenlendi.
Trabzon Valisi Aziz Yıldırım başkanlığında düzenlenen toplantıya Trabzon İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, Trabzon İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Erdem, Doğu Karadeniz Sahil Güvenlik Komutanı Binbaşı Aytaç Bayırlı katıldı.
Vali Aziz Yıldırım, “Bir il ne kadar güvenliyse vatandaşlar da o kadar huzur içinde yaşar. 27 bin 920 asayiş oldu. Denetlemeler operasyonlar asayiş olayları içinde. 4 bin 350 trafik kazası oldu. Büyük bir trafik yükü olan alanda bu kadarı da çok görülmeyecek seviyede. Bu kadar olmamasını da diliyoruz” dedi.
Trabzon’da Yüzlerce Narkotik Vakası Meydana GeldiDaha sonrasında Narkotik ve Siber suçlara değinen Vali Yıldırım, “1434 Narkotik hadisemiz var. Narkotik her maddeyle mücadele ediyorlar. Sibel suçlar 1300 kadar var. Siber suçlarda vatandaşlar ekstra dikkat etmeli. Hiçbir devlet kurumu telefonla bir şey istemez. Devletin dili yazı dilidir” sözlerini sarf etti.
Trabzon’da Ne Kadar Kaçak Göçmen Yakalandı?Düzensiz göçmenler için de sayı veren Vali Aziz Yıldırım binlerce vaka olduğunu söyledi. Yıldırım yaptığı açıklamada; Göçmen kaçakçılığı da var. Yakalanan suçlular var. Şunları arıyoruz ama bulamıyoruz diye yakalama var. 27 bin olay var. 19 bin 468 yakalanan şahıs var. 470 tanesi tutuklandı. Bunların bir kısmı ifade için aranmaktadır. O yüzden bu kadar fark fazla” ifadelerini kullandı.
Trabzon’da En Çok Arama HırsızlıktanYaralanmalı olaylar hakkında da bilgi veren Yıldırım, 3 bini aşkın kişinin yakalandığını açıkladı. Yıldırım, “1840 yaralamalı kaza var. Tutuklananlarda cezaevine konanlar var. Tutuklama kararı sonradan çıkarılan var. 3 bin 880 kişi yakalama kararı olan yakalandı. 1720’si cezaları kesinleşmiş kişiler. 2 bin 750’si ifade almaya yönelik.
En çok hırsızlıktan arananlar var. Dolandırıcılık, yağma, öldürme, terör suçları gibi suçlar yüzünden 3380 kişi aranıyordu ve bizler sayesinde yakalandı. Bunların içerisinde çeşitli illerden yakalama kararı olanlar da var. Aile içi şiddetle ilgili çalışıyoruz” dedi.
Cinayet Rakamlarını AçıkladıCinayetler için de konuşan vali, “2 tane kadın cinayeti oldu. Hiç olmamasını ümit ediyoruz. 3600 kişiye önleyici tedbir vermişiz. 6 elektronik kelepçe var. 2023 yılında 22 intihar var. 14 tane de cinayet var. Rakam az görülse de hiç olmamalı” temennisinde bulundu.
Sözlerine çeşitli suç alanlarında bilgiler vererek devam eden Vali Aziz Yıldırım, “225 kaçak göçmen yakalandı. 23 tane de organizatör yakalandı. 6’sı tutuklandı 3’ü adli kontrolle bırakıldı. Diğerleri ifadeden sonra bırakıldı. İstanbul’un yakaladığı 670 göçmenin sınır dışı işlemlerine yardımcı olduk.
“Trabzon’umuz bu anlamda temiz ama istiyoruz ki hiç olmasın”511 tane silah yakaladık. Ruhsatsız silah hepsi. Vatandaşımıza hiç kimse ruhsatsız silah taşımadın diyoruz. İnsanlarda silah merakı oluyor ama mücadele ediyoruz. 870 bin makaron yakaladık. Narkotik malzemeler dikkatimizi çeken. Çok fazla değil. 13 kilo kadar skunk 13 bin sentetik ecza var 6 kilo kadar metamfetamin ele geçirdik.
62 kilo Esrar var. Keşke hiç olmasın. Narkotiğin gramı ile mücadele ediyoruz. Trabzon’umuz bu anlamda temiz ama istiyoruz ki hiç olmasın. Uyuşturucu çok büyük bir risk. Az miktar demeyip hepsiyle mücadele ediyoruz.
Vakfıkebir ve Of’ta Narkotik Büro Amirlikleri kurduk. Modifiye araçlarla ilgili de denetim yapıyoruz. Trafik güvenliğini tehdit edenlerle mücadele ediliyor. Apart egzos çok rahatsız ediyor. 396 apart egzoza ceza yazılmış” dedi.
“Ceza Övünülecek Bir Şey Değil”Trafik denetimleri hakkında da kamuoyunu bilgilendiren Yıldırım, “134 bin araca denetimlerde ceza kesilmiş. Ceza övünülecek bir şey değil keşke daha az ceza kessek. En çok park, kırmızı ışığa dikkat etmeme, radar gibi cezaları var. Trafik kurullarına vatandaşlarımız uyması gerekiyor.
Her gün ehliyet sınavına girecek gibi trafiğe çıkmalıyız. Okullarda trafik eğitimi veriyoruz. Trafik eğitim parkının 2. İçin hazırlıklar var. 156 bin 143 öğrenciye trafik eğitimi verildi. 112’yi arayabilme eğitimi de veriyorlar. Jandarmamızın geliştirdiği bir proje vardı. 2023’te 100 okula eğitim projesi vardı. 11 binin üzerinde öğrenciye eğitim verdiler. 170 okula çıktılar.
Emniyet kemeri için de yürütülen projeler var. Özellikle takılıp kullanılmalı. Ne kadar çok kullanılırsa o kadar az yaralanma olur.  İlimizde Devlet Sahil yolu, eski Sahil Yolu, Yavuz Selim Bulvarı 16.00-18.00 arası daha çok kaza okuyor. Sürücülerimizin daha dikkatli olmasını arzu ediyoruz. Daha çok trafik kurallarına uymalarını rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Trafikte sürücülerin sürekli yaptıkları hataları anlatan Vali Yıldırım, “Şerit değiştirirken uyarı vermiyorlar, takip mesafesi korunmuyor, kavşaklarda geçil önceliğini riayet etsinler. İniş çıkışlar virajlar çok fazla. 22 bin kilometre yok ağı var. Bunların hepsi kaplama yollar. Bu kadar uzun bir yol ağımıza varsa eksiklikler olabilir. Sürücülerin dikkat etmesinde fayda var” dedi.
Trafikte Dilenen Çocukları BildirinTrafikte bir diğer sorun olan dilenen çocuklarla da mücadele edildiğini aktaran Yıldırım, “Kırmızı ışıklarda dilenen çocuklar var. Bunlarla mücadele ediyoruz. 150 çocuğumuz var. Eğitmeye gayret ediyoruz. Ailesine teslim ediyoruz. Durumu müsait olmayanları ailenin rızasıyla alabiliyoruz. Sokaklarda dilenmelerini gerektirecek bir durum yok. Bunları gördüğünüzde haber verirseniz eğitim kurumlarına devam etmesini sağlarız” sözlerini kullandı.
Okullarda Denetimler Sürekli Devam EdiyorÖzellikle okul önlerindeki denetlemeler yapıldığını söyleyen Vali Aziz Yıldırım, “Okulların önlerinde bazen resmi bazen sivil kıyafetle denetleme yapıyorlar 10 bin 283 okul çevresi kontrol edildi. Onların kimlik sorma yetkisi de var. O arkadaşlarımız devamlı oradalar. Bazen sabah güneşin yeni doğduğu zamanlarda bazen akşam üzeri arkadaşlarımız oradalar.
Herhangi bir endişe taşınmasına gerek bir durum yok. Servisler çok ciddi bir şekilde kontrol ediliyor. Bir olumsuzluk tespit edilince Milli Eğitime bildiriliyor. Kantinde çalışanlar kantine malzeme getirenler kontrol ediliyor. Art niyetli insanlar kantindeki kullanmak isteyebilir biz öyle bir şeyle karşılaşmadık” dedi.
“Uyuşturucu Mücadele Kırmızı Çizgimiz”Narkotik çalışmaları hakkında bilgilendirmelere devam eden Vali, “Uyuşturucu mücadele kırmızı çizgimiz. En iyi narkotik polisi annemiz projesi var. Fark eden bize bilgi vermeli. Biz cezalandırma kurumu değiliz, bağımlı olmadan tedavi sağlarız. Annelerim öğretmenlerin bu konuda çok önemli bir rolü var. Bağımlılık ilerlerse tedavi çok daha zor olabiliyor” dedi.
Şiddet olaylarına değinen Vali yıldırım KADES uygulamasının önemine değindi. Yıldırım, “Kadına yönelik şiddete karşı, KADES uygulaması var. Dokunduğu anda 3-5 dakika içinde görevli arkadaşlar şehir içinde kendilerine ulaşabilir” ifadelerini kullandı.
Vatandaşlara ve öğrencilere verilen eğitimlerle ilgili de konuşan Aziz Yıldırım, “Öğrencilere siber Suçlarla ilgili eğitim veriyoruz. Birtakım art niyetli insanlara karşı dikkatli olmaları konusunda 5 bin öğrenciye eğitim verildi.
Eğitimler devam edecek. Sahil Güvenlik tip akıntı nedir nerelerde denize girilebilir diye faaliyetleri var. Kurtarma faaliyetleri de var. Usulsüz avlanan balıkçıları uyarıyorlar gerektiğinde ceza kesiyorlar. Balık çiftlikleri de kontrol ediliyor” dedi.
Kaynak: gunebakis.com.tr