Yomra Kitap Günlerinde Dikkat Çeken Ayrıntı: Akşener’in Ricasıyla İlber Ortaylı Trabzon’a geliyor

Yomra Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Kitap Günlerinin açılışı yapıldı.
Yomra Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılışta Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, ve Türkiye Yazarlar Birliği Trabzon Şube Başkanı Kamuran Tuna konuştu. Konuşmaların ardından Yomra Kitap Günlerinin açılış kurdelesi kesildi.
BELEDİYECİLİK BETON DÖKMEKTEN İBARET DEĞİLYomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık günebakış’a yaptığı açıklamalarda, bu tarz etkinliklerde halkın ve çocukların yazarlarla buluşarak ufuklarının da açıldığını söyledi. Bıyık, “Belediyecilik dediğimiz şeyin sadece beton dökmek, yol yapmak, asfalt dökmekten ibaret olmaması lazım. 20 araba beton dökme parasına bir ilçede bir kitap fuarı düzenlenebilir. Aslında baktığınız zaman kitap fuarlarının insanlara çok büyük maliyetleri yok. Biz getirdiğimiz yazar kalitesiyle beraber daha maliyetli bir iş yapıyoruz ama orta ölçekli ilçeler daha küçük salonlarda daha ölçekli bunları yapabilirler.” ifadelerini kullandı.
İLBER ORTAYLI AKŞENER’İN RİCASIYLA GELİYOR, SUNAY AKIN İSE 1 KURUŞ ALMAYACAKAnadolu’nun çeşitli ilçelerinde tarihçilerin, yazarların ve sanatçıların halk ile buluşmasının çok önemli olduğun söyleyen Mustafa Bıyık, “Belediyecilikte bu tarz organizasyonları vatandaşlarımızla buluşturmayı çok önemsiyorum. Olması gerekiyor. İlber Ortaylı bugün Türkiye’de gitmiş olduğu organizasyonların dörtte bir maliyetine bize geldi. Sn. Genel Başkanımız Meral Akşener’e kendisini arattırdım. Kendisi de bir programı olmasına rağmen onu iptal ederek Yomra Kitap Günlerine katılmayı kabul etti. Ücretini ödeseniz bile Anadolu’da bir ilçeye getirmek çok kolay olmuyor. Kendi insani ilişkilerimizle bu noktaya getirmeye çalıştık.” dedi. İstanbul’da bir oyuncak fuarında Sunay Akın’ı ziyaret ettiğini söyleyen Başkan Mustafa Bıyık, “Sunay Akın bu kitap fuarında söyleşiye Yomra Belediyesi’nden bir kuruş para almadan geliyor. Bu bizim için çok kıymetli. Her ikisine birden Türkiye’nin diğer gitmiş oldukları yerlerinde ödenen paraları ödesek çok büyük maliyetler ortaya çıkardı ama sağ olsunlar kendilerine de katıldıkları zaman teşekkür edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
YOMRA’DA BİRLİK VE HUZUR İKLİMİ VARKitap fuarı gibi kültürel organizasyonları Yomra halkı için yaptıklarını söyleyen Mustafa Bıyık, “Ben bütün organizasyonlarıma, törenlere ilçedeki siyasi partilerin tüm temsilcilerini davet ettim. Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Yeniden Refah Partisi gibi farklı kutuplarda olmasına rağmen kitap fuarında amaç Yomra’nın birlikteliği ve bütünlüğüyse bu ilçenin yeni şeylerle tanışmasıysa her zaman ellerini taşın altına koydular. Bu birlikteliği biz hep birlikte yaptık. Ben kendilerine minnettarım. Bu ilçedeki huzur ortamının oluşmasında çok büyük emekleri oldu. Yomra’da bir huzur iklimi var. İnsanların makama gelip bana gelip oy vermeyeceklerini söyleyecek kadar rahatlığı var.  Bu burada siyaseten oluşmuş olan ortamdan kaynaklıdır.” cümlelerini kurdu. Bıyık, çok ciddi bir oy oranıyla seçimi kazanacaklarını düşündüklerini söyleyerek “Yomra’da geçtiğimiz dönemlere baktığımız zaman 400 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapmışız. Yomra’da bir kavga etmedik. Kimsenin şahsi işine müdahale etmedik. Kazanamasak dahi bu üslubumdan vazgeçmeyeceğim. Bu ilçenin bu noktaya gelmesi için çok mücadele ettim. Seçimi kazanacak olan arkadaşımıza makamda çiçeğini verir tebrik eder kendi hayatımıza gideriz. Vatandaşın sahaya çıktığımız zaman gösterdiği ilgi ve alakadan ötürü seçimi ciddi bir farkla kazanacağımıza inancımız var.” ifadelerini kullandı.
YOMRA TRABZON’UN PARLAYAN YILDIZITürkiye Yazarlar Birliği Trabzon Şube Başkanı Kamuran Tuna açık yüreklilikle ifade etmesi gerektiğini söyleyerek “Artan bir ivmeyle adeta şahlanışa geçen Yomra’mızın ilkleri yaşamaya devam ettiğini hepimiz görmekteyiz. Kabul etmemiz gerekir ki Yomra Trabzon’la bütünleşen ve aynı zamanda Trabzon’un parlayan yıldızı niteliğindedir. Yomra’mıza hak ettiği değeri vermek, onu ait olduğu çizgiye taşımak hepimizin asli görevlerindendir. Yomra’da kitap fuarının geçen yıl ilki, bu yıl ikincisi düzenlendi. Bu bize onur vermiştir. Bütün ilimiz, genel anlamda da ülkemiz adına düşünmek gerekiyor. Son zamanlarda mimari, fiziki alanda olduğu gibi Yomra’nın kültürel anıt yapıda da önemli işlerin adresi olduğunu düşünüyorum.” cümlelerini kurdu.
10 OCAK’A KADAR SÜRECEK: İŞTE PROGRAMI10 Ocak’a kadar sürecek olan Yomra Kitap Günlerine günlük programları da açıklandı. Fuarda dünya klasiklerinden çocuk kitaplarına, psikolojiden sosyolojiye, bilim dünyasından bilim kurguya çok önemli kitaplar yer alıyor. 3-1* Ocak tarihlerinde 10.00-23.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olan fuara 6 Ocak günü Yazar Işıl Işık, 7 Ocak günü Yazar Esra Ezmeci, 8 Ocak günü Yazar Sunay Akın, 9 Ocak günü Tarihçi-Yazar İlber Ortaylı, 10 Ocak günü ise Yazar Alişan Kapaklıkaya katılacak. Kitap fuarını ayrıca Trabzon bürokrasisinin önemli isimleri de ziyaret edecek.
Kaynak: gunebakis.com.tr