Zenginlerin yapıp Fakirlerin yapmadığı 10 şey – YAPANLAR ZENGİN OLUYOR!

Dünyanın en zengin 80 insanının cebindeki para dünya nüfusunun yarısındaki paraya eşit. 80 insan 4 milyar insanla aynı paraya sahip. ve 80 insanın sadece 11inin serveti mirastı, diğer 69’u sıfırdan böyle bir güce sahip oldu.
Bazı insanlar inanılmaz derecede zengin olurken, diğerleri iki yakayı bir araya getirmek için mücadele ediyor? Neden? Karnınız aç bir nehrin kenarında balık tutan insanlar gördünüz. Gidip balık mı istersiniz yoksa balık tutmasını öğretmelerini mi. Bu video balık istemiyorum bana balık tutmasını öğretsinler diyenler içindir onlar izlemeye devam etsin.
Zenginleşen insanlarla fakirleşen insanların seçim ve davranışlarını inceleyen bir çok kaynak var dünyada, hepsini inceledim toparladım ve bu videoda sizle paylaşacağım. Videoda zenginleşen kişi derken: Gelişimine önem vermiş, para kazanırken karakteri de güçlenmiş niteliğini sürekli arttıran ve yaşamayı bileni kastedicem. Fakirleşen derken de kendini başarısızlığa mahkum etmiş, küçük düşündüğü için büyüyemeyen, şartlarını kabullenmiş ve pes etmiş kişi. Yani hayatın her dinamiğinde yükselişte ve düşüşte olan insanları konuşucaz. Toplumların zengin ettiği fırsatçıları ya da fakirleştirdiği mazlumları değil. Bi kahve alın başlayalım.
fırsat maliyetini anlamak.Fırsat maliyeti bir şeyi seçerseniz, vazgeçtiğiniz diğer şeyin değeri anlamına gelir. Yani bunu seçmenin maliyeti aslında bundan vazgeçmektir. Zengin insanlar seçimlerinde fırsat maliyetini sürekli kullanırlar. Fırsat maliyeti kendi başına video konusu isterseniz yazın yorumlara. Bir kaç farklı örnek verelim. Örneğin iki binliralık bir ayakkabı alacaksın onu almak aslında nasdaqta tam bir starbuck hissesinden vazgeçmek demektir. Kendi işin var ve çalıştığında günde 1.000 tl para kazanıyorsun. evde bir arıza çıktı bir gün uğraşman lazım çözmen için ama bir usta buldun 600e tamir ediyor. para boşa gitmesin ben yapim dersen 600 liranın maliyeti sana 1000 tl olur. Zenginlerin zihni fırsat maliyeti dinamiklerini bilerek çalışır.
Gelir yasasını bilirler.Zenginler piyasaya sundukları değere karşılık ödeme beklerler. Öte yandan fakirler harcadıkları zamana göre kendilerine ödeme yapılması gerektiğine inanırlar. Hemen açıyorum, Zenginleşen insanlar problemi çözmenin bedelini isterler fakirleşen insanlar o probleme harcadıkları zamanı fiyatlandırırlar. Yani zenginler çıktılara, fakirler girdilere odaklanır. Zenginler için ne kadar çalıştığın değil, ne kadar değerli olduğun önemlidir.
Mali hedef koyarlar.Normal bir insan maaş alır, ay sonuna kadar yetmesini umar ve en iyi ihtimalle 20-30 yıllık mortgage ile tüm hayatında 1 ev sahibi olmak ister. Zenginleşen insanların efektif aylık yıllık planları vardır. Para kazanmaya odaklandıkları gibi kazandıkları paranın da para kazanmasına odaklanırlar. Zaten en çok parayı senin için çalışan paradan kazanırsın. Pasif gelir, ticaret, kazançların yatırıma dönüştürülmesini iyi bilirler. Daima kazanmayla ve bunu doğru kullanmayla ilgili planları vardır.
Zenginler gelir fırsatlarını, yatırım fırsatlarını bilirler. Faizle ilgilenmezler. Faiz daha çok fakir insanların gelir kaynağıdır. Zenginlerin bir diğer fikri kriptodur. Gerçek projelerin kripto varlıklarına yatırım yaparlar. Kripto kumar gibi al sat için değil dijital projelerin yatırım paylaşımı olarak değerlendirilmeli. Bu düşünceyle kripto yatırımları, bitcoin yatırımları yapabilirsiniz.
Özellikle dünya borsalarındaki yatırım fırsatları zengin düşünen insanlar için bir seçenektir. Çünkü Türkiye’deki borsaya göre nasdaq gibi borsalar çok daha stabil ve orta vadede döviz kazancı anlamına gelir. Video öğrenciler için de güzel yatırım fikirleri içeriyor.
B u r d a y s a n G e l ? / hikmetaniloztekin ? / hikmetaniloztekin K i t a p
D e s t e k V e r
B ü l t e n
D i ğ e r K a n a l
Hikmet Anıl ÖztekinKurumsal: haoajans@gmail.comTranscriptFollow along using the transcript.Show transcriptHikmet Anıl Öztekin1.91M subscribersVideosAboutShow less