Trabzon, Trabzonspor’un Tarihinin Anlatıldığı Bu Filme Sahip Çıkmalı…

Trabzonspor’un İnadıyla Şampiyon adlı belgesel filmi merakla bekleniyordu. Film vizyona girdi ve dün Trabzon Forum AVM’de Trabzonspor’un efsane isimleri Ali Kemal Denizci, Necati Özçağlayan, Turgay Semercioğlu ve Serdar Bali, seyircilerle birlikte film gösterimine katıldı. Gösterimin ardından filmin yönetmeni Bedran Güzel, günebakış’a özel açıklamalarda bulundu.

Trabzonsporlular Bu Filme Sahip Çıkmalı…Güzel, “Yapımcımız Serdar Şen, Trabzonlu kendisi. Biz bu hikayeye aslında Yayla Çocukları sosyal sorumluluk filmini çekerek başladık. Sonra forma reklamı çektik ve ardından bu belgeseli çektik. Ben işin içine girdikten sonra aslında kulübün tarihini efsane futbolcularını tanıdıktan sonra ve kuruluş aşaması çok ilgimi çekti. Oralara doğru da araştırmalar yapmaya başladık aslında bir şampiyonluk belgeseli dışında Trabzonspor’un kuruluşu, efsaneleri ve bir şehrin takımına bu denli sahip çıkması, ondan sonra gelen dönemlerde geçen sıkıntılı süreçler ve son şampiyonluğu ele aldığımız bir belgesel bu aslında. Bizim için çekim süreci de çok keyifliydi, montaj süreci de çok keyifliydi. Şimdi de sinemada seyirci ile buluştu.  Ben burada bir şey söylemek istiyorum, yönetmeni olarak kulübün sportif başarısı ne olursa olsun, lütfen filme sahip çıksın taraftarlar çünkü bu Trabzonspor’un tarihini başarılarını ve hasretin bittiği şampiyonluğu anlatan bir belgesel. Herhangi bir şey ile kıyaslamayıp sadece film olarak izlesinler. Ama izleyip bir değerlendirmede bulunsunlar isterim.”
Belgesel Trabzonspor’un Tarihini Anlatıyor. Bu Nedenle Gelişi Uzun Sürdü…Filmin yönetmeni Bedran Güzel, “Biz şampiyonluk belgeseli olarak yola çıkmıştık ama bu kulübün çok büyük bir mazisi, bu mazi de inanılmaz başarıları var. Bunu es geçerek bu filmi yapmanın doğru olmayacağını düşündük aslında süreç bu nedenle de uzun sürdü, bu mazinin araştırmasını yapmak ve doğru şekilde paylaşmak için büyük çaba sarf ettik. Montaj süreci de bu nedenle uzun sürdü. Bu sadece bir şampiyonluk belgeseli değil aynı zamanda kulübün tarihini anlatan bir belgesel bunun tekrar vurgusunu yapalım.”

Başka Takım Tutanlar Bile Trabzonspor’dan Etkilendi…Çekim sürecinde Trabzonspor’a olan yaklaşımını da değerlendiren ünlü yönetmen, “Sadece ben değil, montaj aşamasında başka takımı destekleyen arkadaşlar bile Trabzonspor’u sevmeye ve yakınlık kurmaya başladı. İşin rengi ile sesi ile çalışan arkadaşlar başka takımı destekleyenler de vardı ama bu süreçte Trabzonspor’un tarihini büyüklüğünü gördü ve onlarda duyguya kapıldı. Biz bu kadar etkilendiysek Trabzonlu birinin neler hissedebileceğini çok merak ediyorum”

Eksiğimiz Varsa Şimdiden Özür Dileriz…Güzel, “Bu arada şunu da belirtmek isterim, belgeselimizde sürçü lisan ettiysek af ola. Elimizde tüm imkanlarla efsanelere dair, günümüze dair bize izin verilen imkan verilen herkes ile görüşmeye çalıştık. Eksik olan bir nokta varsa, ben kendi adıma özür diliyorum, şimdiden”